Blog

Mamos atminimas įkvepia padėti
PAGALBA

Mamos atminimas įkvepia padėti

Atsidavusios pediatrės kaunietės Gražvydos Sofijos Murkaitės-Garbaravičienės vardo parama sveikatos įstaigai taps indėliu į invazinės vaikų kardiologijos pažangą.

Tai yra pirmoji šios krypties Ritos Garbaravičienės vaikų labdaros ir paramos fondo parama Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų Vaikų ligų klinikai.

Tremtinies paliesta šeima

Šviesaus atminimo pediatrė darbui Vaikų ligų klinikoje paskyrė daugiau kaip 40 savo gyvenimo metų. Nuo tremties nukentėjusiai G.S.Murkaitei-Garbaravičienės šeimai darbas su vaikais buvo gyvenimo džiaugsmas po visų pokario išbandymų, kai net teko ragauti ir kalėjimo duonos. Jos sūnus Arvydas Garbaravičius atsimena, jog mama, kurį laiką dirbusi Anykščiuose su vaistininku Antanu Vienuoliu (tikroji pavardė Žukauskas), visą gyvenimą jautėsi dėkinga tuometinei Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vedėjai Henrietai Januškevičienei, pakvietusiai ją dirbti pediatre.

“Mama gyveno darbu, negailėdamas laiko ir apsišarvavusi kantrybe. Gydydama vaikus ji jautė didžiulę prasmę. Net ir po užtrukusių naktinių būdėjimų, grįžusi namo ji nesiskųsdavo nuovargiu. Neteko nė karto girdėti pakelto balso. Pacientų ir jų šeimos narių ji buvo vertinama ne tik už profesionalią medicininę pagalbą, bet ir už begalinį jautrumą, švelnumą vaikams, taip pat jų psichologijos išmanymą”, – pasakoja A.Garbaravičius.

LSMUL Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas profesorius Rimantas Kėvalas antrina, kad vaikų gydytojais dažniausiai tampama iš pašaukimo. Čia svarbus atsidavimas, pedantiškumas bei mokėjimas bendrauti tiek su tėvais, tiek ir su vaikais. Kartais sakoma, kad gydyti vaikus yra paprasčiau ir maloniau, nes jie neturi tiek daug šalutinių sveikatos problemų, kiek suaugę pacientai, tačiau daugėja susirgimų lėtinėmis ligomis, kurios neaplenkia ir vaikų.

Parama tobulėjimui

G.S.Murkaitės-Garbaravičienės vardo paramą skirti vaikų pediatrams šiemet nuspręsta atsižvelgiant į aplinkybes – šiuo medikams iššūkių kupinu laikotarpiu vaikų gydytojai tarsi lieka nuošalyje. Pasak prof. R.Kėvalo, paramos panaudos planas – ambicingas.

“Ketiname jauną ir perspektyvų vaikų kardiologą išsiųsti metų stažuotei į vaikų ligoninę Kanadoje arba Suomijoje, todėl finansinė parama itin reikalinga. Ji padės padengti dalį kelionės išlaidų. Kauno Vaikų klinikai – tai reikšmingas postūmis, palengvinsiantis įprastai sudėtingas ir traumuojančias vaikų širdies operacijas. Gydytojas įgaus šiuo metu taip reikalingos patirties – invazinės vaikų kardiologijos praktikos. Tai leis būtinas korekcijas širdyje saugiai atlikti, neatveriant krūtinės ląstos”, – pasakoja prof. R.Kėvalas.

Įprastai iš Kauno klinikų lėšų kiekvienam gydytojui penkerių metų laikotarpiui skiriama 1000 eurų stažuotėms užsienyje. Pasak Vaikų klinikos vadovo, tokios sumos nepakanka, nes vien konferencijos mokestis neretai siekia kelis šimtus eurų, o kur dar skrydžių bilietai ir kitos kelionės išlaidos. Uždraudus farmacininkų finansinę paramą, kuri būdavo skiriama ir ypač naudinga gydytojų stažuotėms, gydytojai profesinius įgūdžius neretai yra priversti tobulinti savomis lėšomis.

“Stažuotės pažangiose užsienio ligoninėse yra vertingiausia kvalifikacijos kėlimo praktika. Slaugės ir gydytojai jau po 3–4 savaičių praktikos tokiose įstaigose grįžta gerokai papildę savo žinių ir įgūdžių bagažą. Atsižvelgiant į ribotą gydytojų kvalifikacijos kėlimo finansavimą, tokia parama gerokai palengvina stažuotės planavimą. Tai investicija į perspektyvų specialistą ir kol kas dar neišvystytą invazinės vaikų kardiologijos sritį”, – sako prof. R.Kėvalas.

Kilni misija

Kasmetinė Gražvydos Sofijos Murkaitės – Garbaravičienės vardinė parama klinikoms skiriama LSMUL Kauno Klinikų Vaikų ligų klinikų specialistų kvalifikacijos tobulinimui.

“Šia stipendija norime paskatinti ir kitus prisiminti gydytojus, tėvus, artimuosius. Tai ypač aktualu dabartinėmis sąlygomis, kai daug nežinios, nerimo, kartais galbūt ir susvetimėjimo. Tuomet labai svarbu, nepamiršti esmių esmės – savo tėvų. Nors manųjų jau seniai nėra tarp mūsų, prisiminimas apie juos, jų nuveiktus darbus suteikia jėgų ir ramybės. Aš nepamiršau savo tėvų. Ir linkiu visiems nepamiršti savųjų “, – sako A.Garbaravičius.

Ritos Garbaravičienės vaikų labdaros ir paramos fondas įkurtas 2005 metais, prisimenant žinomos pediatrės Gražvydos Sofijos Murkaitės-Garbaravičienės ilgalaikį darbą su vaikais. Fondo siekis gerinti vaikų gyvenimo sąlygas, remti sergančius ar nuo sveikatos sutrikimų kenčiančius vaikus bei jų šeimas. Fondas teikia labdarą sunkiai besiverčiančioms šeimoms bei jais besirūpinančioms organizacijoms.